Około dwóch tysięcy pielgrzymów 2 października wzięło udział w Eucharystii sprawowanej w Sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie. W zdecydowanej większości grupę tę stanowili mężczyźni, którzy przybyli do Sanktuarium w ramach VI Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, przebiegającej pod hasłem ?Miłosierni jak Ojciec?. Eucharystii przewodniczył biskup diecezji siedleckiej ? Kazimierz Gurda.

W homilii biskup siedlecki zaakcentował wątek wiary. Wskazał na postacie Błogosławionych Męczenników, którzy pomimo cierpień jakie przeżywali, zachowali swoją wiarę w Boga. Ks. biskup zaapelował do zebranych, aby nie bali się świadczyć o wierze każdego dnia oraz by przekazywali ją innym, szczególnie bliskim. Zachęcał, aby w rodzinach poruszać temat wiary. Odniósł się również do aktualnie dziejących się wydarzeń w Polsce. Poruszył m.in. nagłaśniany ostatnio temat aborcji.

Po zakończonej Eucharystii na placu przy Sanktuarium zostały posadzone dęby. Jest to wotum wdzięczności za dwudziestą rocznicę beatyfikacji Męczenników za wiarę z Pratulina. Pierwszy dąb został uroczyście zasadzony przez biskupów: Kazimierza Gurdę oraz Piotra Sawczuka.

Przed Mszą św. mężczyźni z diecezji siedleckiej wzięli udział we wspólnym nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego. Zostało ono odprawione w obecności relikwii Męczenników Podlaskich. Pielgrzymi modlili się w różnych intencjach, m.in. za osoby uzależnione oraz za rodziny. W czasie nabożeństwa można było wysłuchać świadectw nawrócenia, które wygłosili mężczyźni z różnych stron diecezji siedleckiej. Spotkaniu modlitewnemu przewodniczył ks. biskup Piotr Sawczuk.

VI Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn wpisuje się w uroczyste obchody XX rocznicy beatyfikacji Męczenników Podlaskich. Wincenty Lewoniuk i 12. Towarzyszy zostali ogłoszeni przez Jana Pawła II błogosławionymi 6 października 1996 r. Zginęli męczeńską śmiercią 23 stycznia 1874 r. w Pratulinie, broniąc jedności Kościoła. Nie pozwolili, aby ich unicka świątynia została przekształcona w prawosławną cerkiew. 6 października w dniu, w którym przed dwudziestu laty Jan Paweł II ogłosił w Rzymie męczenników z Pratulina błogosławionymi, na centralne obchody do sanktuarium zaproszeni są przede wszystkim przedstawiciele parafii, którym patronują błogosławieni męczennicy i w których znajdują się ich relikwie.

Galeria zdjęć >>>>

Źródło: podlasie24.pl/