W piątek 28 kwietnia 2017 w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia wojewódzkich Laurów Konserwatorskich. W imieniu ministra Piotra Glińskiego Złotymi Odznakami wyróżniono też osoby o szczególnym wkładzie w opiekę nad zabytkami. Wśród odznaczonych znaleźli się proboszczowie z Białej Podlaskiej - ksiądz Marian Daniluk i ksiądz Waldemar Izdebski.

Dzięki księdzu proboszczowi Marianowi Danilukowi w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej przeprowadzono remont zabytkowego zespołu kościelno klasztornego, a prace były prowadzone zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi. Ksiądz uczestniczy także w ratowaniu polskich zabytków na Białorusi i Ukrainie - mówił podczas wręczania odznaki dr Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Podczas ceremonii odznaczono też księdza Waldemara Izdebskiego, proboszcza parafii pw. Świętej Anny w Białej Podlaskiej.

- Ksiądz proboszcz przeprowadził remont elewacji i wnętrza kościoła, zainicjował i nadzorował prace konserwatorskie przy obrazach, organach, ambonie, portalach i rzeźbach w kościele, m.in. w kaplicy Radziwiłłów - mówił dr Dariusz Kopciowski.

- To wyróżnienie jest trochę zaskoczeniem, ale jednocześnie cieszę się, że ktoś zauważył pracę, która dokonuje się przy kościele - mówił w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press ksiądz proboszcz Marian Daniluk.

- Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wykonała szeroko zakrojony remont obiektu głównego, czyli kościoła. Wyremontowano elewację, wnętrze, przeprowadzono konserwację obrazów, rzeźb. Krótko mówiąc przeprowadzono całościowy remont pod nadzorem konserwatora zabytków - powiedział Jan Maraśkiewicz, kierownik bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

- Z kolei w kościele Świętej Anny, najstarszym kościele w Białej Podlaskiej, przeprowadzono m.in. remont kaplicy Radziwiłłów. Jest to unikalna nawet na skalę europejską kaplica - dodał. Jan Maraśkiewicz zaznaczył jednocześnie, że współpraca z odznaczonymi proboszczami z Białej Podlaskiej przebiega wręcz wzorcowo, dzięki czemu możliwa jest jak najlepsza opieka nad zabytkami.

- Dla mnie to jest bardzo ważne, że parafianie się cieszą, że dla ludzi, którzy przyjeżdżają do Białej Podlaskiej, nasz kościół jest charakterystycznym punktem w mieście - powiedział ksiądz Marian Daniluk. Ksiądz proboszcz podkreślił jednocześnie, że odznaczenie traktuje jako wyróżnienie dla całej społeczności parafialnej.

- Nasi parafianie to ludzie, którzy kochają kościół i jego historię. Są to również ludzie bardzo dobrze uformowani patriotycznie. Zabytki i historia są bardzo bliskie ich sercu, co wiem chociażby z naszych wielu wycieczek na Kresy.

Co bardzo ważne - przy pracach nie sięgaliśmy po żadne fundusze z zewnątrz. To wszystko udaje się dzięki wysiłkowi naszych parafian, za co jestem im bardzo wdzięczny. A oni sami są z tego dumni i powinni być dumni.

Źródło: polskatimes.pl