II Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet, jaka miała miejsce 28 maja, zgromadziła w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie około 4 tysiące wiernych. Wśród nich znaleźli się członkowie Parafialnego Koła Miłośników Turystyki Rowerowej, działającego przy parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej. O godz. 8.30 sprzed kościoła wyruszyła ok. 20 osobowa grupa rowerzystów. Większość stanowiły oczywiście panie. Trasa rowerowej pielgrzymki wiodła przez Grabanów, Rokitno, Cieleśnicę, Błonie i Zaczopki.

Do Pratulina cykliści dotarli ok. godz. 11. Tuż po przyjeździe udali się do tzw. Martyrium Pratulińskiego, znajdującego się w drewnianym kościółku na miejscu męczeństwa unitów podlaskich.

 

 

Trwało tam spotkanie z gośćmi tegorocznej pielgrzymki, dwoma niezwykłymi kobietami – s. Małgorzatą Chmielewską i Małgorzatą Ostrowską – Królikowską, aktorką znaną z roli Grażynki w serialu „Klan”. Panie podjęły temat „Znajdź pasję, odnajdziesz samą siebie…”. Każda z pań opowiedziała o swojej pasji: s. M. Chmielewska o pomaganiu chorym, samotnym, bezdomnym, wykluczonym ze społeczeństwa, samotnym matkom i dzieciom, zaś M. Ostrowska – Królikowska o łączeniu pracy zawodowej z prowadzeniem domu i wychowywaniem piątki dzieci.

Po panelu dyskusyjnym uczestnicy przenieśli się na plac przy ołtarzu polowym. Tam mogli wysłuchać świadectwa jednej z mieszkanek naszego regionu. Kapłani pracujący w sanktuarium przygotowali dla kobiet muzyczny upominek. Kustosz ks. Jacek Guz wraz z ks. Pawłem Tomaszewskim wykonali kilka piosenek, które zadedykowali kobietom i matkom z okazji ich niedawnego święta.

Następnie odprawione zostało nabożeństwo majowe, które poprowadził ks. bp Piotr Sawczuk. Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia sprawowana przez ks. bp ordynariusza Kazimierza Gurdę z udziałem licznych kapłanów. Na zakończenie mszy św. ks. bp Piotr Sawczuk przekazał na ręce kustosza sanktuarium obraz przedstawiający bł. Unitów Podlaskich. Jego autorką jest Małgorzata Waszkewicz z Łosic.

Po mszy świętej wszyscy uczestnicy II Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet udali się na Agapę. Po posiłku cyklistki z naszej parafii, razem z męską częścią grupy rowerowej, bezpiecznie powróciły do domów.

Fotorelacja >>>>