Zaproszenie Biskupa Siedleckiego

na Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację

Księdza Jerzego Popiełuszki (2010)

 

 

 

Drodzy Diecezjanie!

W dniu 06 czerwca br. na Placu Zwycięstwa w Warszawie do grona błogosławionych męczenników za wiarę został włączony nasz Rodak ks. Jerzy Popiełuszko. Ten Kapłan pokazał nam swoim krótkim 37-letnim życiem, że złączenie z Krzyżem Jezusa Chrystusa, pomaga nam pełnić Jego Wolę w naszej codzienności do końca. Że przyjęcie tego Krzyża pozwala nam kochać i żyć tą miłością na co dzień, a przede wszystkim, że można zło dobrem zwyciężać. Świadectwo życia Księdza Jerzego ? obrońcy wiary i godności człowieka oraz wartości ewangelicznych jest dziś bardzo aktualne. Pomaga nam ono jednoczyć się wokół spraw najważniejszych, uwalniać się od nienawiści i budowania murów, które dzielą, a zło dobrem zwyciężać. Autentycznie przeżywana wiara rodzi w sercu człowieka postawę zatroskania o dobro innych ludzi.

Jako kapelan Solidarności nie był obojętny na kłamstwo, biedę, krzywdę, niesprawiedliwość. W ten sposób stał się swego rodzaju patronem sprawiedliwości społecznej w naszym kraju. Za głoszenie tych prawd poniósł od ówczesnego systemu śmiercią męczeńską 19 października 1984 r. W dziesiątą rocznicę jego śmierci Sługa Boży Jan Paweł II pisał: ?Ten kapłan-męczennik pozostanie na zawsze w pamięci naszego narodu jako nieustraszony obrońca prawdy, sprawiedliwości, wolności i godności człowieka?.Wraz z Akcją Katolicką Diecezji Siedleckiej i przy współpracy z NSZZ Solidarność pragniemy włączyć się w dziękczynienie Panu Bogu za życie i dzieło osoby bł. ks. Jerzego Popiełuszki poprzez peregrynację Krzyża i Jego relikwii po poszczególnych miastach naszej diecezji: Siedlce, Biała Podlaska, Międzyrzec Podlaski, Łuków i Garwolin. Rozpocznie się ono 14 września br. w święto Podwyższenia Krzyża Świętego w Siedlcach ? jest to również dzień urodzin ks. Popiełuszki ? a zakończy 20 września br. w Katedrze Siedleckiej, gdzie zostaną zainstalowane relikwie bł. ks. Jerzego. To wydarzenie ma nam pomóc w pogłębieniu naszej refleksji nad tajemnicą Krzyża w naszym życiu. Temu wydarzeniu będzie również towarzyszyć zbiórka krwi w poszczególnych miejscach stacji.

Zachęcam wszystkich do włączenia się w to dziękczynienie za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki, szczegółowe informacje dotyczące programu w poszczególnych miastach będą przekazane w Komunikacie Wydziału Duszpasterskiego. Wszystkim gotowym podjąć to zaproszenie z serca błogosławię

BISKUP SIEDLECKI