Egzorcyzmowana woda, olej, sól i kadzidło

Wielką pomocą w zwalczaniu skutków działania demonicznego na ludzi i miejsca są sakramentalia w postaci wody, oleju i soli egzorcyzmowanej. Egzorcyzmu wody, soli i oleju może dokonać każdy ksiądz.

Użycie sakramentaliów należy do kompetencji każdego kapłana. Ich mocjest uzależniona od osobistej wiary kapłana i od współpracyprzyjmującego dane sakramentalium przez akty wiary, miłości i żalu. Mocsakramentaliów leży we wstawienniczej modlitwie Kościoła, w imieniuktórego kapłan błogosławi, poświęca lub egzorcyzmuje osoby i przedmioty.

Sakramentalia są łącznikiem między światem nadprzyrodzonym a przyrodzonym, a więc uświęcają życie człowieka. Z tego powodu są zagrożeniem dla złych duchów, a ich wartość w walce z siłami zła nie może być lekceważona. Zobacz: ?Sakramentalia w Katechizmie?.

Pokropienie osoby opętanej wodą święconą jest aktem ofiarowania tej osoby Bogu. Woda święcona i egzorcyzmowana jest więc środkiem ochrony przed zasadzkami złego ducha. Woda święcona chroni osoby, domy, przedmioty, pozwala wyjść zwycięsko w walce przeciwko sugestiom, cierpieniom fizycznym i psychicznym, mających podłoże w złym duchu. Dlatego można ją także pić, skrapiać ciało w miejscach bolesnych oraz przedmioty powszedniego użytku. Pomaga to w neutralizowaniu znaków objawianych przez złego ducha zarówno na ciele, jak i na przedmiotach.

Szczególnym sakramentalium jest olej egzorcyzmowany. Według ks. Amortha, egzorcysty rzymskiego, olej ten ma właściwości usuwania z ciał różnych magicznych, zatrutych, nieczystych pokarmów, które znalazły się w ciele zniewolonego poprzez spożycie lub wypicie. Można więc używać oleju egzorcyzmowanego do przyprawiania pokarmów, gdy zachodzi podejrzenie spożycia trującego, szkodliwego lub zaczarowanego. Powoduje to szybkie wydalenie danego przedmiotu. Nacieranie olejem wspomaga działanie łaski w walce ze złym duchem i jego oddziaływania na ciało opętanego.

Egzorcyzmowana sól oddziałuje na dane miejsce poprzez rozsypanie jej w pomieszczenach uważanych za skażone działaniem sił diabelskich, np. w miejscach, gdzie były wywoływane złe duchy, odbywały się rytuały pogańskie i spirytystyczne. Stosuje się także w ochronie domów, mieszkań, zabudowań gospodarczych oraz pól, gdy zachodzi domniemanie, że moga być pod działaniem uroków lub klątw. Sól można dodać do potraw, gdy zachodzi podejrzenie zaczarowania poprzez potrawę.

Poświęcone kadzidło wykorzystuje się w specyficznych warunkach, gdy złe duchy obezwładniają zniewoloną osobe pozbawiając ją kontaktu z otoczeniem. Dym poświęconego kadzidła drażni złe duchy, co przyczynia się do ujawnienia ich obecności, a także do ich oddalenia. Pomaga kapłanowi w rozeznaniu złych duchów.

O wszystkie te sakramentalia można prosić kapłanów.Egzorcyzmu wody, soli i oleju może dokonać każdy ksiądz modlitwami z Rytuału rzymskiego.

Na podstawie: ?Posługa kapłana egzorcysty? ks. Kocańdy.

W ubiegłą niedzielę nasza parafia przeżywała wielką uroczystość, odpust ku czci patronki. Uroczystą sumę odpustową koncelebrował biskup pomocniczy diecezji grodzieńskiej ksiądz biskup Józef Staniewski. Podczas mszy poświęcono wieńce i dary ołtarza oraz nowe ziarno pod tegoroczne zasiew, a dzieciom zostało udzielone specjalne błogosławieństwo.

Na uroczystości zostali zaproszeni miedzy innymi motocykliści ze Stowarzyszenia Motocyklowego Bears Riders Łuków i Kock, relacją z tego wyjątkowego dla naszej parafii dnia podzieliła się z nami Agnieszka Domijańska ze Stowarzyszenia Motocyklowego z Łukowa:

Mieszkańcy Białej Podlaskiej i okolicznych wiosek przybyli na główną mszę odpustową całymi rodzinami.

Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk odznaczył proboszcza tej parafii ks. kanonika Mariana Daniluka Srebrnym Krzyżem Zasługi, który został przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. - Ksiądz kanonik Marian Daniluk znany jest jako kapłan wierny Bogu i świadomy swoich obowiązków duszpasterskich. Otwarty na natchnienia Ducha Świętego, wierny syn Maryi Niepokalanej i gorliwy sługa Kościoła. Jako charyzmatyczny duszpasterz inspirujący powierzonych sobie ludzi do życia wiarą oraz wytrwały głosiciel Słowa Bożego, wskazujący wartości, na których warto oprzeć życie. Bez jego otwartości na parafian i współbraci w kapłaństwie nie dokonałoby się tyle dobra przez minione lata - mówił wicewojewoda.

Po procesji rozpoczął się piknik rodzinny. Ale jaki to był piknik! Muzyka na żywo, pyszny bigos, kiełbaski, ciasta i napoje dla wszystkich gości parafii. Na festynie odwiedzać można było stoiska z wyrobami kulinarnymi i rękodziełem. Wszyscy częstowali się przygotowanymi wyrobami na zimno i na gorąco, ciastami i napojami, które przygotowali tegoroczni gospodarze odpustu: mieszkańcy Wilczyna, Julkowa i Zacisza. Na scenie przez cały festyn prezentowały się zespoły muzyczne, które grały rocka, pop, blusa.

Proboszcz wraz ze swoimi gośćmi wicewojewodą lubelskim Robertem Gmitruczukiem i prezydentem Białej Podlaskiej Dariuszem Stefaniukiem, spacerował wśród parafian, z każdym się przywitał i zamienił kilka miłych słów. Rozmawiał też z łukowskimi motocyklistami, podziękował im za udział w święcie parafii i zapewnił o chęci dalszej współpracy.

AKup  [MSz]

podlasie24.pl

 

Więcej…

W niedzielę 4 września przy pięknej słonecznej pogodzie na parafialnym boisku ?Arka? przy ul. Witosa w Białej Podlaskiej odbył się odpustowy turniej piłki nożnej i siatkowej piłki plażowej. Organizatorem była sekcja sportowo ? turystyczna naszej rady parafialnej. Zawody rozpoczęły się o  godzinie 1300.

W rozgrywkach piłki nożnej wzięło udział 9 drużyn: Alo BP, FC Koledzy, FC Wola Here, Koko Jambo, KS Styrzyniec, Niebiescy, OPW Team, Pielgrzym, RBS Sielczyk. Drużyny zostały rozlosowane na 3 grupy. W grupach każda drużyna grała z każdą. Do fazy finałowej przeszły zespoły FC Wola Here, KS Styrzyniec i Niebiescy. W finale Niebiescy wygrali z FC Wola Here 1:0; Styrzyniec wygrał z Niebieskimi 1:0; a między drużynami ze Styrzyńca i Woli był bezbramkowy remis. Wyniki: 1 miejsce ? KS. Styrzyniec; 2 miejsce ? Niebiescy, 3 miejsce FC Wola Here.

W zawodach piłki siatkowej uczestniczyło 8 dwu osobowych zespołów: Korkan, Bambusy, Blus Brothers, Wiśnie, Gumisie, Harnasie, Pielgrzym I i Pielgrzym II, które zostały podzielone na 2 grupy. Z każdej grupy 2 drużyny grały w finale. Wyniki są następujące: 1 miejsce ? Korkan, 2 miejsce ? Gumisie, 3 miejsce ? Blus Brothers, 4 miejsce ? Pielgrzym I.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju, cieszymy z obecności kibiców.

Drużyny, które zajęły pierwsze trzy miejsca w piłce nożnej i wszystkich grających w turnieju siatkówki plażowej zapraszamy po odbiór nagród podczas festynu odpustowego w najbliższą niedzielę 11 września po Mszy świętej o 12.

Sportowcy i kibice mogli w czasie turnieju posilić się kiełbaską z grilla i ciastem. Dziękujemy osobom, które przygotowały poczęstunek. Wyrażamy wdzięczność służbie medycznej, sędziom i wszystkim współpracującym w organizacji turnieju.

Więcej…

 

W czasie wakacji zmieniony jest porządek odprawiania Mszy świętych. W dzień powszedni nie ma Mszy o godzinie 7:00, zaś w Niedzielę nie ma Mszy o godzinie 15:30.

Porządek wakacyjny:

Dzień powszedni: 6:30, 8:00, 18:00

Niedziela 6:30, 8:00, 10:00, 12:00, 18:00.

Trwają zapisy na tygodniowe kolonie do Okuninki nad jeziorem Białym. Zgłaszamy chęć wyjazdu w szkole u katechetów lub w zakrystii ( wpłacamy zaliczkę)

Terminarz

25.06 ? 02.07  Szkoła Podstawowa w Sławacinku ks. Jarosław

02.07 ? 09.07  Społeczna Szkoła Podstawowa ks. Ireneusz (brak miejsc)

09.07 ? 16.07  Młodzież i OAZA

16.07 ? 23.07  Szkoła Podstawowa w Grabanowie(brak miejsc )

23.07 ? 30.07  Szkoła Podstawowa nr 4 Siostra Teresa (brak miejsc)

30.07 ? 06.08  Szkoła Podstawowa nr 1 Siostra Teresa (brak miejsc)

06.08 ? 13.08  Młodzież i ministranci ks. Dariusz

13.08 ? 20.08  ?Wakacje z Bogiem? dorośli - rodziny

20.08 ? 27.08  Młodzież

CO NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ

Koniecznie: śpiwór lub koc, leki przypisane przez lekarza, legitymację szkolną, różaniec, obuwie do chodzenia po domu, cieplejsze ubranie, strój kąpielowy, nakrycie głowy, przybory toaletowe, ręczniki, przybory do pisania

Można wziąć: poszewkę na małą poduszeczkę, prześcieradło, aparat fotograficzny, instrumenty muzyczne, przybory sportowe. Rodziców prosimy, jeśli ktoś ma możliwość, o wsparcie w postaci przekazanych; ziemniaków, warzyw, dżemów itp.

Nie można przywozić: laptopów, telefonów komórkowych, urządzeń grających i innych urządzeń elektrycznych. W razie wątpliwości pytać przełożonych.

ZASADY:

-kolonie mają charakter chrześcijański,wspólna modlitwa, codzienny udział we Mszy św.

-Przestrzeganie 10 Bożych Przykazań

-Koleżeńskość, dbanie o dobrą atmosferę

-Pogoda ducha i radość, dobry humor, aktywne uczestniczenie w zabawach i grach

-Przestrzeganie porządku, poszanowanie mienia wspólnego, jedzenie włożone na talerz spożywamy do końca bez grymaszenia

- Posłuszeństwo przełożonym.

- Bez zgody przełożonych nie oddalamy się z miejsca pobytu

- Bez zgody wychowawców nie wchodzimy do wody.

- Za nieprzestrzeganie tych zasad uczestnik zostaje odesłany do domu po wcześniejszym powiadomieniu rodziców.

- Zabrać z Okuninki jak najwięcej dobrych wspomnień, przyjaźni, radości, sił fizycznych i duchowych

- Rodzice niech wezmą numer telefonu od opiekunów i zostawią swój numer do ewentualnego kontaktu. Opiekunowie telefonują; gdy dziecko zachoruje, lub gdy narusza obowiązujący porządek i zasady wyżej podane.

Nie ma odwiedzin rodziców i bliskich, chyba że przyjechaliby rodzice do wszystkich dzieci jednego dnia o tej samej godzinie. W przeciwnym razie, dzieci których nikt nie odwiedziłby, przeżywałyby przykre emocje. Ponadto takie odwiedziny zajmują wychowawców i dezorganizują program dnia. Prosimy  rodziców, by dzwoniąc do opiekuna, nie więcej niż 1 raz na dzień, a jeśli można to rzadziej lub wcale,  nie prosić dzieci do telefonu, ponieważ, zwłaszcza młodsze dzieci zaczynają tęsknić za rodzicami i to źle wpływa na ich samopoczucie i pobyt.  Opiekunów należy powiadomić o ewentualnych dolegliwościach i chorobach dzieci oraz na co należy zwrócić uwagę np.: dieta, wydolność fizyczna, brane leki, czy inne problemy.  Rodziców i parafian prosimy o modlitwę, by wszystkie turnusy ?Wakacji z Bogiem? były owocne i szczęśliwe.

Więcej artykułów…