Kolejna czwarta już grupa dzieci przebywała w dniach 19 - 26 lipca na "Wakacjach z Bogiem" w Okunince. Tym razem uczestnikami były głównie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4. Nad tą liczną grupą opiekę sprawowała Siostra Teresa, która na co dzień uczy religii w tejże szkole. Opiekę duchową sprawował ksiądz Proboszcz Marian Daniluk. Jak na każdym turnusie był czas na wspaniałą zabawę, kąpiel w pobliskim jeziorze, modlitwę jak i na codzienną Eucharystię.

A oto wrażenia dzieci z pobytu, które odpowiadały na pytanie:

Co najbardziej podobało Ci się na "Wakacjach z Bogiem"?

Maciek: Najbardziej mi się podobały kąpiele w jeziorze.

Ala P.: Zajęcia ze studentkami.

Oliwia S.: Mi się podobało wszystko.

Weronika K.: Wspólna nasza modlitwa.

Marysia K.: Wspólne wyjścia na lody.

Krzyś W.: Pyszne obiady.

Piotr J.: Odpoczynek od komputera.

Ania W.: Poznanie nowych osób i wspólne śpiewanie.

Marysia M.: Wspólne zabawy i ogniska.

Ola M.: Prace plastyczne.

Beata H.: Dyskoteka piżamowa.

Dominika B.: Konkursy.

 

 

 

Trwają wakacje, czas kiedy dzieci i młodzież mają wiele czasu wolnego. Już od kilku lat z myślą o tych, którzy chcą przeżyć ciekawą przygodę nasza parafia organizuje kolonie w Okunince. Jak co roku jest ogromna ilość chętnych, którzy chcą spędzić czas nad pięknym jeziorem, spotkać się z kolegami, miło spędzić czas. Jest to również okazja aby oprócz wypoczynku czegoś ciekawego się dowiedzieć. Tegoroczne ?Wakacje z Bogiem? poświęcone są kanonizowanemu w tym roku Św. Janowi Pawłowi II. W czasie codziennych pogawędek, dzieci i młodzież poznają osobę świętego jak również Jego nauczanie i szukają odpowiedzi jak dziś mogę być uczniem Jana Pawła II.

Obecnie odbywa się już trzeci turnus, na którym przebywają dzieci ze Szkoły Społecznej o profilu katolickim, poprzednio były dzieci ze szkoły w Grabanowie, a w pierwszym turnusie odpoczywały dzieci ze szkoły w Sławacinku. Do końca wakacji jest jeszcze 6 turnusów między innymi odpoczywać będą dzieci ze szkoły numer 4 i numer 1 a także ministranci i młodzież. Na każdym turnusie jest spora liczba dzieci z poza naszej parafii, gdyż wieść o tym, że można fajnie spędzić czas szybko się rozchodzi, i jest wielu chętnych, tak, że na niektórych turnusach nie ma już wolnych miejsc.

To, że jest super może świadczyć fakt, że wiele dzieci które w latach poprzednich uczestniczyły w tej formie spędzenia wakacyjnego czasu również i w tym roku bierze udział. O tym jak wspaniała jest atmosfera może świadczyć widok uśmiechniętych dzieci, które powracając w sobotnie popołudnie z Okuninki w wpadają w ramiona rodziców oczekujących na parkingu parafialnym na swoje dzieci.

Dzieci znajdują się pod wspaniałą opieką, każdego dnia dzięki obecności księdza, uczestniczą we Mszy świętej w pobliskiej kaplicy. ? Wakacje z Bogiem? łączą w sobie wypoczynek z modlitwą.


 

Grupa rowerowa zaprasza na lipcowe wyjazdy:

 

20 Lipca - Sarnaki

27 Lipca - Radzyń Podlaski

 

Wszystkie wyjazdy z parkingu parafialnego o godzinie 10:15.

Przypominamy, że wcześniej uczestniczymy we Mszy świętej, w trakcie wyjazdu nie będzie Eucharystii.

 

Zbliża się coroczna Parafialna Pielgrzymka Rowerowa. W tym roku celem naszego pielgrzymowania jest Sanktuarium Matki Bożej w Budsławiu na Białorusi.

Termin to 10 ? 16 sierpnia.

TRASA

Brześć ? Kobryń ? Baranowicze ? Mir ?   Wałożyn ? Budsław.

Budsław to dawne miasteczko, obecnie wieś na Białorusi w rejonie miadziolskim, w 1996 r. liczyło 718 mieszkańców. Położony w historycznym powiecie oszmiańskim (cząstka Wileńszczyzny), 150 km na północ od Mińska, We wsi znajduje się pobernardyński kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiony w stylu późnobarokowym, ośrodek kultu jednego z najbardziej czczonych przez białoruskich katolików cudownego obrazu Budsławskiej Bogurodzicy.

Nazwa osady pochodzi od słowiańskiego imienia Budsław mającego oznaczać ?mistrza budowlanego?. Według starych podań osada poprzednio nosiła nazwę ?Sławna Buda?. Zgodnie z ustna tradycja mieszkańców nazwa osady mogła być wzięta od bud (szałasów), w których mieszkali mnisi w pierwszych kilkudziesięciu latach (po 2-4 w jednej budzie) po nadaniu im ziemi przez Aleksandra Jagiellończyka w 1504.

W okresie międzywojennym był położony w granicach Polski, w ówczesnym powiecie wilejskim województwa wileńskiego, siedziba wiejskiej gminy Budsław. Do 17 września 1939 miejscowość stanowiła garnizon macierzysty Batalionu KOP ?Budsław.

HISTORIA OBRAZU

 

Według kroniki budsławskiego klasztoru bernardynów, obraz Matki Bożej Budsławskiej znajduje się w Budzie (dzisiejszym Budsławiu) od 1613 r. W 1598 r. obraz otrzymał wojewoda miński Jan Pac, który szczególnie czcił malowidło i zabierał je wszędzie ze sobą. Po śmierci właściciela, w 1610 r. obraz otrzymał kapelan wojewody Izaak Sołokaj, późniejszy wikariusz w Dołhinowie. W 1613 roku Sołokaj, wzruszony nabożeństwami Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku w budsławskiej świątyni uległ namowom ojców bernardynów i ofiarował obraz kościołowi. Umieszczony w drewnianym kościele od samego początku był czczony przez prostych ludzi i wkrótce wsławił się licznymi cudami i łaskami. W 1635 r. został przeniesiony na ołtarz główny. Pierwszy cud odnotowano w 1617 r., kiedy to odzyskał wzrok pięcioletni niewidomy chłopak Jozafat Tyszkiewicz, późniejszemu znany ojciec karmelita.

 

W czasach współczesnych obraz Matki Bożej Budsławskiej stał się ogólnobiałoruską świętością, co potwierdziła chociażby jego koronacja 2 lipca 1998 r., której dokonał kardynał Kazimierz Świątek. Od 1992 r. zaczęła odradzać się tradycja pielgrzymowania do Budsławia.

ZAPISY NA PIELGRZYMKĘ

W tym roku zapisy na pielgrzymkę prowadzi ks. Jarosław. Wypełnioną kartę zgłoszeniową której wzór zamieszczony jest poniżej należy przesłać na adres mailowy xmaks@wp.pl lub dostarczyć osobiście do kancelarii parafialnej.

Nieprzekraczalny termin zgłoszenia do 15 czerwca. Lista uczestników może zostać zamknięta wcześniej jeśli zbierze się wymagana ilość osób.

 

KARTA ZGŁOSZENIOWA NA PIELGRZYMKĘ ROWEROWĄ DO BUDSŁAWIA W DNIACH 10. - 16. 08. 2014

Nazwisko i imię _____________________________________________________

 

Adres zamieszkania __________________________________________________

 

Nr paszportu i data ważności __________________________________________

 

Nr PESEL ___________________________________________________________

 

Telefon kontaktowy __________________________________________________

 

Adres mail (jeśli ktoś posiada) _________________________________________

UWAGA PROSZĘ O ZAŁĄCZENIE 1 ZDJĘCIA PASZPORTOWEGO. Można przesłać listownie na adres parafii lub dostarczyć osobiście do kancelarii parafialnej

 

Trwa Pielgrzymka, której celem był udział w  Uroczystości kanonizacyjnej bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII. Wyruszyliśmy w środę wczesnym rankiem. Pierwszym przystankiem była Czeskie miasteczko Znojmo blisko granicy austryjackiej. Po krótkiej nocy gdyż mieliśmy do pokonania blisko tysiąc kilometrów pożegnaliśmy urocze miasteczko i udaliśmy się w kierunku Włoch. Na nocleg zatrzymaliśmy się w nadmorskiej miejscowości Rimini. W trzecim dniu pielgrzymowania odwiedziliśmy Loretto modląc się przy domku Świętej Rodziny który znajduje się w miejscowej Bazylice. Celem trzeciego dnia dnia było San Giovani Rotondo. Po zakwaterowaniu się w miejscowym hotelu następnego dnia nawiedziliśmy relikwie Świętego Ojca Pio. Z kilkoma polskimi grupami uczestniczyliśmy we Mszy świętej, po czym zwiedziliśmy miejsca związane z osobą świętego Ojca Pio. Już czuło się zbliżającą uroczystość, a widokiem był sznur autobusów z pielgrzymami które sunęły w stronę Wiecznego Miasta. I nadszedł niezwykły dzień z tysiącami pielgrzymów z różnych stron świata uczestniczyliśmy w podniosłej uroczystości. Niedziela i poniedziałek spędziliśmy na zwiedzaniu Rzymu poznając jego niezwykłe atrakcje. Ww wtorek pożegnaliśmy gościnny Rzym i udaliśmy się w drogę powrotną. Niezwykłą atrakcją tego dnia była przepiękna Florencja z jej zabytkami, przed nami jeszcze Wenecja oraz odwiedziny miejsca szczególnego podwiedeńskiego Kalenbergu, gdzie Jan III Sobieski zatrzymał turecką nawałę. Wszystkich czytających pozdawiają zadowoleni pielgrzymi. Obszerniejsza relacja po powrocie.


Więcej artykułów…